Trafik Sigortası Kapsamı ve Gerekli Durumlar

Zorunlu trafik sigortasının ne olduğunu ve kapsadığı temel unsurları öğrenin; güvenli sürüş ve mali koruma hakkında bilgi edinin.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik Sigortası, karayollarında seyreden her türlü motorlu taşıtın sahip olması gereken, zorunlu bir sigorta türüdür ve bu taşıtların neden olabileceği can ve mal kaybını üçüncü şahıslara karşı teminat altına alır. Her yıl, trafik sigorta poliçesinin yenilenmesi ve aracın trafikte bulunabilmesi için geçerli bir trafik sigortasına sahip olması yasal olarak zorunludur; aksi takdirde, görevli trafik birimlerince cezai müeyyidelerle karşılaşılabilmektedir.

Trafik Sigortası Kapsamı ve Gerekli Durumlar

Trafik Sigortası Kapsamı ise, sigorta poliçesinin detaylarını ve hangi durumlarda sigorta teminatının devreye gireceğini belirtir. Genellikle, karayollarında meydana gelen kazalar sonucunda, üçüncü şahısların uğradığı maddi zararları ve kişisel yaralanmaları kapsar. Sigortanın amacı, yaşanabilecek olumsuz durumların getirebileceği finansal yükü en aza indirmek ve zarar gören şahısların haklarını korumaktır.

Trafik Sigortası Kapsamı

Trafik sigortası, hem araç sürücülerinin hem de yaya ve diğer tüm trafik kullanıcılarının güvenliğini sağlamak amacıyla, bir kaza sonucu üçüncü şahıslara karşı doğabilecek maddi ve bedensel zararları teminat altına alan zorunlu bir sigorta türüdür. Ülkemizde her araç sahibi tarafından yaptırılması mecburi olan trafik sigortası, zarar gören kişilerin araç sürücülerinden doğrudan tazminat talep etme yükümlülüğünü ortadan kaldırarak, olası kazaların getirebileceği ekonomik yükü minimuma indirmeyi hedefler.

Trafik sigortası kapsamı ise; sigortalının kullandığı motorlu aracın işletilmesi esnasında üçüncü kişilere verebileceği zararları kapsar. Bu zararlar; aracın çarpması sonucu başka insanların yaralanması veya ölmesi, başka araçlara veya çevreye verilen maddi hasarlar şeklinde olabilir. Trafik sigortası poliçesi kapsamındaki teminatlar sigorta şirketleri tarafından önceden belirlenen limitler dâhilinde karşılanmakta ve her yıl bu limitler, sektördeki gelişmelere ve enflasyona göre yeniden düzenlenmektedir.

Trafik Sigortası Kapsamı ve Gerekli Durumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir