Araç Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çeşitli araç sigortası türleri ve sigorta kapsamları hakkında detaylı bilgilere erişin. Doğru poliçeyi seçmek için rehberiniz.

Araç Sigortası Türleri

Araç Sigortası Türleri arasında öne çıkan ve sürücüler tarafından sıklıkla tercih edilen zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası, araç sahiplerinin başına gelebilecek olası zararları karşılamak için hazırlanmış temel sigortalar arasında yer almaktadır. Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması gereken ve karşı tarafa verilen maddi hasarları karşılayan bir sigortadır; kasko sigortası ise aracın kendine gelebilecek zararları sigorta kapsamına alarak araç sahiplerine daha kapsamlı bir güvence sunmaktadır.

Araç Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bu temel sigorta türleri dışında, ferdi kaza sigortası, yol yardım sigortası ve hukuki koruma sigortası gibi ek teminatlar da sunulmaktadır. Bu ek teminatlar, araç sahiplerinin karşılaşabilecekleri çeşitli risklere karşılık daha bireysel ve geniş kapsamlı bir koruma sağlamayı amaçlarlar. Ferdi kaza sigortası, araç içerisinde yaşanacak bir kaza sırasında sürücü veya yolcuların karşılaşabileceği bedeni zararları karşılar, yol yardım sigortası ise araçla ilgili yaşanacak olası bir arıza veya kaza sonucunda yol kenarında kalmış sürücülere yardım etmek için dizayn edilmiştir.

Araç Sigortası Kapsamı

Araç sigortası kapsamı, sigortalının sahip olduğu araca yönelik karşılaşabileceği riskleri minimize etme amacı taşır ve birçok farklı durumu içerebilir. Bu bağlamda, poliçe detayları, sigorta yaptıran kişinin ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre şekillenirken, sigortalının beklentilerine uygun olarak tasarlanan geniş kapsamlı poliçeler daha fazla koruma sağlamaktadır. Aracınızın başına gelebilecek çeşitli hasarlar, çalınma ve üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar, belirlenen teminatlar çerçevesinde sigorta şirketi tarafından karşılanır ve böylece yüksek maliyetli onarım veya tazminat yükümlülüklerinden korunursunuz.

Kaza sonucu aracınızın uğrayabileceği hasarların tamiri veya araç totalde gittiğinde market değerinin ödenmesi, sigorta kapsamı içinde değerlendirilir. Ayrıca, üçüncü şahısların uğradığı maddi ve bedensel zararlar da poliçe limitleri dâhilinde teminat altına alınır. Bütün bu detaylar söz konusu olduğunda anlaşmalı servis ağını kullanma, araç kiralama hizmetlerinden faydalanma gibi ek hizmetler de sigorta paketinin bir parçası olarak sunulabilir; böylelikle, bir kaza veya arızanın ardından hayatınızın olabildiğince hızlı ve sorunsuz bir şekilde normale dönmesi amaçlanır.

Araç Sigortası Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir